Lidé: "Jsem už starší ročník"

Lidé:
...s úsměvem...

...a to nemá na nic vliv...

Jak se naučit anglicky, když jsem „na to již starší ročník“? Tato otázka je vždy přijímána s úsměvem. A to proto, že věříme jakémusi naučenému faktu ze základní školy. V posledních letecha ale věda popularizovala některé ze svých výzkumů.

Na otázku jak se učit, když jsem již na to stár existuje pouze jedna odpověď. Na učení není nikdy nikdo stár a to není jenom řečnická odpověď, ale fakt. 

Je mnoho způsobů, jak se efektivně učit v jakémkoliv věku. A je to proto, že je mozek zcela neuroplastický. Znamená to, že je schopen se přemapovat, skrze učení posilovat své neuronové dráhy a nebo i v některých případech množit jak neuronové spoje, tak samotné neurony. Je to obrovská věda, které skutečně rozumí pouze ti nejzdatnější vědci. Nám ale bude stačit se soustředit na to, že náš mozek je schopen se rozvíjet a učit a to nezávisle na věku.

V okamžicích, kdy nám to jde hůře se můžeme zaměřit na metody a techniky jak se efektivně učit, neboť důvodem, proč nám to zrovna nejde je například méně prospěšná rutina, zaměřování pozornosti na denní povinnosti jakými jsou práce či rodina a nebo klasická prokrastinace a omezená schopnost se soustředit díky jiným podnětům. 

 

 

 

 

Reference:

Iva Vokurková. 2022. Dávejme pozor, čím mozek zaměstnáváme. Nechává to v něm otisk - Reportermagazin.cz. [ONLINE] Available at: https://reportermagazin.cz/a/p7bwd/davejme-pozor-cim-mozek-zamestnavame-nechava-to-v-nem-otisk. [Accessed 08 March 2022].

TED Talks. 2022. Lisa Genova: How your memory works -- and why forgetting is totally OK | TED Talk. [ONLINE] Available at: https://www.ted.com/talks/lisa_genova_how_your_memory_works_and_why_forgetting_is_totally_ok. [Accessed 08 March 2022].

TED Talks. 2022. Lisa Genova: What you can do to prevent Alzheimer's | TED Talk. [ONLINE] Available at: https://www.ted.com/talks/lisa_genova_what_you_can_do_to_prevent_alzheimer_s. [Accessed 08 March 2022].

 

 

 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné