Stres a soustředění

Stres a soustředění
Stres a soustředění při zkouškách

Stres a jeho vliv na soustředění 

Jak jsme již popsali v jednom z našich článků, pro soustředění je nutné optimalizovat pozornost. Dostaneme-li se ale do úzkosti, například proto, že nám na testu záleží, spustí se evoluční mechanismy jako kdyby nám šlo o život.

Pokud už jste z rodiny nastavení tak, že neudělání zkoušek je drama, budou se Vaše symptomy ještě zhoršovat. Spustí se takzvaný boj nebo útěk mechanismus a v tu chvíli se začne vyplavovat adrenalin v takové míře, aby Vám zachránil život - napnou se svaly do pohotovosti, začnete se potit, více vnímat vnější podněty nicméně...jde skutečně o mechanismus, který je primárně nastaven zachránit život.

Tudíž si sice uvědomujete situaci, před sebe vidíte a snažíte se přemýšlet, ale na papíru nejste schopni přečíst vůbec nic a když jste schopni přečíst si zadání, bohužel často nejste schopni mu pozorumět.

Dochází totiž k blokování Vašich kognitivních funkcí. Takže ano, i znalosti, které za normálních okolností perfektně ovládáte jsou nyní blokovány. 

Abychom byli schopni optimalizovat soustředění, potřebujeme pracovat tedy hlavně se stresem a se sebou a naučit se tyto mechanismy potlačit, či úplně ovládat.

Často ale nemají nic společného s výukou, ale s přístupem a reakcemi rodiny zaměřené na výkon či trest. A to již vyžaduje terapeuta spíše než lektora angličtiny. 

My spouštěče známe a dokážeme je identifikovat a do určité míry můžeme společně pracovat na jejich eliminaci i v rámci výuky angličtiny.

 
* Položky označené hvězdičkou jsou povinné